90 dnova dieta
Ktorá z nás ešte nepočula o diéte, s ktorou naše priateľky zhodili nenávidené kilá? Prečo ešte stále váhame a nepustíme sa do chudnutia tiež? Máte dôvod na pochybnosti? Práve preto vám my prinášame niekoľko zaujímavých informácií o diéte, ktorá je momentálne skutočným hitom!
Možno vás trochu odrádza názov, avšak táto diéta sa odvíja skutočne v duchu každej dobrej diéty a nedovolí vám schudnúť v priebehu týždňa či dvoch. Práve deväťdesiatdňová diéta je záchranou pre mnohé chudnúce ženy (a mužov), ktorí hľadajú chudnúci „program“, ktorý by ich sprevádzal za pomoci niekoľkých jednoduchých pravidiel po dostatočné dlhé obdobie.
Pomalé chudnutie je totiž aj podľa odborníkov kľúčom k trvalému schudnutiu bez ujmy na zdraví. Preto sa držte hesla, radšej pomalšie, ale isto, ako rýchlo a krátkodobo. Deväťdesiatdňová diéta sľubuje, že s ňou môžete schudnúť osemnásť až dvadsaťštyri kilogramov.
A ona neschudla!
Mnohé ženy, ktoré túto diétu držali však neschudli sľubované kilogramy. Prečo? Jednoducho sa diéty nedržali, jedli viac, alebo menej ako bolo treba. Áno, hlad totiž v žiadnom prípade nie je cestou k štíhlejšej postave. Telo pri ňom trpí a je v strese. Bez dostatku zdravej výživy sa stavia na obranu a snaží sa uchrániť si to, čo už nazbieralo, teda vo vašom prípade vzácny tuk.
A tak namiesto toho, aby s vami spolupracovalo a tuku sa zbavovalo, máte po úpornej hladovke na váhe presne toľko čo na začiatku a o pár dní ešte viac, lebo vaše telo usúdilo, že si kvôli zlým časom treba vytvoriť ešte bohatšie zásoby.
Kvalitnou stravou nič nepokazíte
Áno, väčšina z nás priberá z toho, že namiesto zdravých potravín obsahujúcich dôležité živiny siaha často krát po potravinách, ktoré síce lahodia „hladným“ očiam, telu však prospešné nie sú. A pri tom je toľko chutných a zdravých jedál, na ktoré sme akosi zabudli.
Výhodu deväťdesiat dňovej diéty je to, že sa každý deň stará o to, aby ste mali na tanieri vyvážené kombinácie potravín, doplnené o dostatok ovocia a zeleniny. Aké sú základné pravidlá diéty?
Po deväťdesiat dní sa za sebou opakujú štyri základné dni, ktoré sú prerušované tzv. vodným dňom, ktorý je každý 29. deň. Diéta sa začína bielkovinovým dňom, druhý deň je škrobový, tretí sacharidový a štvrtý vitamínový.
V každý deň možno jesť len potraviny z danej potravinovej skupiny, piť čistú vodu, nesýtené minerálne vody, džúsy a šťavy. Suroviny kupujte čo najkvalitnejšie, soľte čo najmenej a používajte vždy len za lyžičku kvalitného oleja – či už pri varení alebo do šalátov.
Štyri základné dni
Raňajky sú každý deň ovocné, kombinovať môžete rôzne druhy ovocia, najjednoduchšie je siahnuť po sezónnom ovocí, môže byť však aj sušené. Kombinujte akékoľvek ovocie podľa vlastnej chuti, dajte si dve jablká, pomaranče, alebo hrušky,...
Aj večere sú presne vymedzené. Platí, že na večeru treba konzumovať to, čo ste mali na obed, avšak len v polovičnú porciu. Na večeru vynechajte celozrný chlieb i vývar, nejedzte nikdy po ôsmej hodine.
Bielkovinový deň
Je to deň, kedy môžete konzumovať chudé mäso, ryby, tofu a mliečne výrobky. Jedzte ich so zeleninovými šalátmi. Mäso je najvhodnejšie upraviť dusením alebo zapečením. Namiesto mäsa môžete zjesť dve vajcia, syr, alebo tvaroh a to v rovnakom množstve ako mäso, s mäsom ich však nekombinujte.
Škrobový deň
V tento deň môžete jesť strukoviny, ryžu a zemiaky. Môžete ich uvariť, alebo udusiť a pridať šalát zo zeleniny, alebo varenú zeleninu.
Sacharidový deň
V tento deň smiete jesť cestoviny so zeleninou, bylinkami alebo pizzu s paradajkovou omáčkou. Tiež môžete konzumovať slané pečivo z nekysnutého cesta, napríklad pagáče. Porcie musia byť striedme! Tento deň však budete milovať – na večeru totiž treba zjesť jeden kus torty, zákusok alebo tri kopčeky zmrzliny a jednu tabuľku čokolády (nie jednu celú čokoládu!).
Vitamínový deň
V tento deň jete len ovocie, kombinovať ho môžete ľubovoľne, k nemu pridajte aj nesolené orechy a semená. Ovocie si môžete pripraviť aj vo forme polievky, kompótu alebo ho upiecť.
wanda.atlas.sk